Alternatywne źródła energii cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dlatego w naszym artykule skrótowo prezentujemy zasady działania urządzeń umożliwiających ogrzewanie budynku za pomocą energii pozyskanej ze środowiska naturalnego. Zapraszamy do sprawdzenia, jakie korzyści może przynieść instalacja pomp ciepła użytkownikowi – w Krakowie i innych miastach w Polsce.

Czym jest i jak działa pompa ciepła?

Właściwie dobrana pompa ciepła pozwala pobierać energię ze środowiska naturalnego – gruntu, powietrza lub wody. Najpopularniejszy wariant stanowi aktualnie urządzenie typu powietrze-woda, gwarantujące wyjątkowo wysoką efektywność energetyczną. Standardowo składa się ono z trzech obiegów:

  • dolnego źródła,
  • termodynamicznego,
  • górnego źródła.

Pozyskiwana z otoczenia energia przekazywana jest z dolnego do górnego źródła. W obiegu środkowym (termodynamicznym) za pomocą napędzanej elektrycznie sprężarki ulega ona nagrzaniu do temperatury, która pozwala na ogrzanie domu lub wody użytkowej (55-60°C).

Czy pompa ciepła sprawdzi się w każdym domu?

Z reguły pompy ciepła mogą być instalowane w budynkach każdego typu – zarówno nowych, jak i istniejących, w ramach prac termomodernizacyjnych. Aby urządzenia działały poprawnie, należy jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad w kwestii montażu i doboru optymalnego sprzętu. Po pierwsze, moc grzewcza powinna być określona w taki sposób, aby umożliwić ogrzewanie budynku bez ryzyka nadmiernego zużycia prądu. Po drugie, należy dążyć do minimalizacji różnicy temperatur między dolnym a górnym źródłem. Po trzecie, ogromne znaczenie ma również jakość procesu instalacji urządzeń. Dla uzyskania gwarancji poprawności montażu warto skorzystać z usług specjalistycznych firm zewnętrznych.

Pompy ciepła – zalety użytkowania

Wśród licznych zalet pomp ciepła należy wyróżnić łatwość oraz niskie koszty eksploatacji. Wydatki związane z ogrzewaniem budynku są zazwyczaj niższe niż w przypadku instalacji gazowej lub elektrycznej. Tego typu sprzęt pozwala uniezależnić się od zmiennych cen paliw stałych – zwłaszcza jeżeli współpracuje z własnym systemem paneli fotowoltaicznych.

Decyzja o montażu pompy ciepła to doskonała opcja również z punktu widzenia środowiska naturalnego. Urządzenia emitują średnio o 20% mniej CO2 niż kotły gazowe. Ponadto, w nowszych modelach są zazwyczaj wykorzystywane ekologiczne czynniki chłodzące, wypierające szkodliwe dla warstwy ozonowej substancje.

Pompy ciepła – z korzyścią dla środowiska

Wraz ze zwiększającą się świadomością nabywców, rośnie popularność alternatywnych źródeł energii. Nic w tym dziwnego – są one korzystne zarówno z punktu widzenia ochrony środowiska, jak i kosztów eksploatacji. Klimatools oferuje profesjonalny dobór, sprzedaż i montaż pomp ciepła w Krakowie i okolicach. Na tle konkurencji wyróżnia nas efektywność i elastyczność działania – potrafimy dopasować się do zmieniających się potrzeb Klientów. W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu, a także bezpłatnego wypełnienia formularza indywidualnej wyceny.

Zadzwoń teraz!