Ciągła wymiana powietrza jest niezbędna do tego, aby zachować zdrowie i zapewnić komfort użytkowania budynku. Pozostaje jednak kwestia, jaki typ wentylacji wybrać? Standardowy – grawitacyjny, czy może jedno z rozwiązań mechanicznych? Aby poznać odpowiedzi na powyższe pytania, zapoznaj się z treścią naszego artykułu. Prezentujemy czynniki, które pozwolą dobrać najkorzystniejsze instalacje wentylacyjne w Krakowie i okolicach.

Czym jest i jak działa wentylacja grawitacyjna?

Jest to najprostsza i najstarsza metoda wentylacji pomieszczeń. W systemie grawitacyjnym powietrze „zużyte” wydostaje się na zewnątrz wyłącznie z pomocą sił grawitacji, bez wykorzystywania dodatkowych urządzeń elektrycznych. Do jego odprowadzania służą pionowe kominy wentylacyjne.

Pomimo prostoty i naturalności, omawiany mechanizm wymaga do działania ściśle określonych warunków otoczenia. Po pierwsze, konieczny jest pewien stopień rozszczelnienia okien i drzwi. Po drugie, musi zaistnieć znacząca różnica temperatur panujących wewnątrz i na zewnątrz, wynosząca co najmniej 12°C. Tylko w ten sposób wytworzy się różnica ciśnień wystarczająca do tego, by „zużyte” powietrze zostało zassane na zewnątrz przez przewody kominowe.

Na czym polega działanie wentylacji mechanicznej?

W przeciwieństwie do poprzedniej z prezentowanych metod wentylacji instalacja mechaniczna opiera się na pracy urządzeń elektrycznych. Napływ i odpływ nie odbywają się tutaj samoistnie, lecz są wymuszane i kontrolowane przez wentylatory. Najbardziej zaawansowany ich typ stanowią rekuperatory, umożliwiające redukcję utraty ciepła transportowanego na zewnątrz budynku. Ich najważniejszy element to wymiennik, w którym dochodzi do przekazania energii cieplnej. Na rynku dostępnych jest wiele odmian systemów rekuperacji, różniących się konstrukcją i wydajnością.

Czym należy kierować się przy wyborze typu wentylacji?

Najważniejszą kwestią, która różnicuje obie metody, jest koszt eksploatacji. Montaż i użytkowanie instalacji wentylacji mechanicznej w Krakowie i okolicach będzie droższy niż wariant grawitacyjny. Omawiane rozwiązanie oferuje jednak użytkownikom nieporównywalnie więcej korzyści, zarówno z punktu widzenia zdrowia, jak i domowych finansów.

Do najważniejszych zalet rekuperacji można zaliczyć:

  • pracę przez 24 godziny na dobę, niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych,
  • pełną kontrolę nad procesem wietrzenia,
  • wysoką jakość napływającego powietrza (dzięki dodatkowemu systemowi filtracji),
  • redukcję kosztów ogrzewania pomieszczeń.

Wentylacja – mechaniczna czy grawitacyjna?

Dostępne na rynku systemy wentylacyjne istotnie różnią się pod względem konstrukcji i funkcjonalności. Wariant grawitacyjny przeznaczony jest dla mniej wymagających użytkowników, dla których priorytet stanowi minimalizacja wydatków. Typ mechaniczny (zwłaszcza rekuperacja) sprawdzi się długookresowo, pozwalając ograniczyć koszty ogrzewania. Niezależnie od preferencji, zapraszamy do zapoznania się z ofertą Klimatools. Proponujemy sprzedaż, montaż, serwis i przeglądy sezonowe wentylacji w Krakowie i okolicznych miejscowościach.

Zadzwoń teraz!