W miesiącach letnich trudno jest utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na montaż urządzeń klimatyzacyjnych. W naszym artykule prezentujemy najważniejsze kwestie, o jakich należy pamiętać, decydując się na instalację klimatyzacji we własnym mieszkaniu w Krakowie, czy okolicach. Poruszamy czynniki wyboru odpowiedniego sprzętu, a także bieżących kosztów użytkowania. Zobacz!

Jakie typy klimatyzacji są dostępne na rynku?

Urządzenia do klimatyzacji można pogrupować według dwóch kryteriów – budowy oraz sposobu ich montażu. Ze względu na konstrukcje klimatyzatory dzielą się na rozwiązania typu:

  • monoblokowe, w przypadku których całe oprzyrządowanie znajduje się w jednej jednostce,
  • Split, składające się z dwóch układów (wewnętrznego i zewnętrznego),
  • MultiSplit, podzielonych na wiele części składowych.

Powyższe rodzaje sprzętu mogą zostać zlokalizowane praktycznie w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. W asortymencie producentów znajdują się warianty ścienne, podsufitowe, przypodłogowe bądź też kasetonowe.

Jak dobrać odpowiedni model urządzenia?

Wybór jednej z odmian klimatyzacji zależy zarówno od dostępnej przestrzeni, jak i preferencji użytkownika w zakresie estetyki i sposobu rozprzestrzeniania się czynnika chłodzącego. Istotnym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest moc chłodnicza urządzenia. Powinna być ona dobrana adekwatnie do wielkości pomieszczenia. Umownie przyjmuje się, że na każde 10 mpowinno przypadać 1 kW mocy. Powyższa kalkulacja to oczywiście duże uproszczenie, które nie uwzględnia wpływu czynników, które dodatkowo zwiększają temperaturę wnętrza. W tym kontekście warto wziąć pod uwagę:

  • ekspozycję pokoju na promieniowanie słoneczne,
  • właściwości izolacyjne ścian oraz szczelność okien,
  • obecność urządzeń emitujących ciepło.

Koszty montażu i eksploatacji

Ceny klimatyzatorów oraz usług montażowych wahają się sezonowo, osiągając najwyższą wartość w miesiącach letnich (bądź późnowiosennych). Pod względem finansowym bardziej opłacalny jest montaż klimatyzacji jesienią lub wczesną wiosną. Duży wpływ na wydatki ma również stopień skomplikowania prac oraz odległość pomiędzy jednostką zewnętrzną (znajdującą się poza budynkiem) a wewnętrzną (zainstalowaną w pomieszczeniu).

Nie można także zapominać o kosztach bieżącej eksploatacji urządzenia. Należy liczyć się z opłatami z tytułu poboru energii elektrycznej, wymiany filtrów, przeglądu okresowego oraz czyszczenia instalacji.

Jak zainstalować klimatyzację w Krakowie lub okolicach?

W przypadku problemów z utrzymaniem optymalnej temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu warto rozważyć montaż klimatyzacji. Klimatools może zająć się tym w Krakowie i okolicach. Zapraszamy do kontaktu oraz zapoznania się z naszym asortymentem. Pomożemy dobrać model optymalnie dopasowany do wymiarów pomieszczenia oraz jego ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Instalacja klimatyzacji przebiega szybko. Zadzwoń i ciesz się chłodem w domu!

Zadzwoń teraz!