Rosnącym zainteresowaniem inwestorów cieszą się nowoczesne, wydajne systemy wentylacyjne. Do tego typu rozwiązań należą systemy rekuperacji, które stopniowo wypierają z użycia wentylację grawitacyjną. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym przystępnie przedstawiamy zasady ich działania. Prezentujemy także najważniejsze korzyści, jakie rekuperatory oferują użytkownikom w Krakowie i okolicznych miejscowościach.

Czym jest rekuperator i na czym polega jego działanie?

Zadaniem systemu rekuperacji jest odzyskiwanie energii, która opuszcza pomieszczenie na skutek jego wentylacji. Standardowo urządzenie składa się z trzech odrębnych rodzajów wentylatorów:

  • nawiewnego,
  • wywiewnego,
  • wymiennika ciepła – centralnego punktu całego systemu, w którym dochodzi do właściwego przekazania energii.

Warto dodać, że strumienie odpływający i napływający nie mieszają się ze sobą, dzięki czemu nie ma możliwości przeniesienia zapachów, wilgoci lub zanieczyszczeń. Dodatkową ochronę zapewniają filtry, nadające nawiewanemu powietrzu czystość oraz świeżość. Skutecznie zatrzymują one drobinki kurzu, pyłki i pyły zawieszone (smog).

Jak wybrać odpowiedni model rekuperatora?

Decydując się na montaż rekuperatora w Krakowie lub okolicach należy zwrócić szczególną uwagę na jego sprawność, czyli zdolność do odzyskiwania energii. Duże znaczenie mają tutaj konstrukcja i funkcjonowanie wymiennika ciepła. Zgodnie z powyższym kryterium można wyróżnić modele:

  • krzyżowe,
  • obrotowe,
  • entalpiczne,
  • przeciwprądowe.

Najlepszą wydajność osiągają urządzenia przeciwprądowe, które umożliwiają odzyskanie aż 94% energii. Ważnymi czynnikami są również klasa energetyczna rekuperatora oraz natężenie dźwięków pracy centrali.

Zalety systemu rekuperacji

Systemy rekuperacyjne zapewniają użytkownikom stały dostęp do świeżego powietrza. Jest ono wymieniane przez całą dobę, niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych. Dzięki dodatkowej filtracji charakteryzuje się ono niską zawartością zanieczyszczeń, alergenów, jak również dwutlenku węgla. W przypadku wykorzystania filtra klasy F7 montaż rekuperacji pozwala zatrzymać ponad 90% pyłu zawieszonego o wielkości 1-10 µm.

Instalacja rekuperacji to dobra decyzja, która jest korzystna także pod względem finansowym. Omawiane rozwiązanie pozwala ograniczyć koszty ogrzewania budynku poprzez redukcję strat ciepła – nawet do 50% w porównaniu z wentylacją grawitacyjną.

Montaż rekuperacji – od czego zacząć?

Systemy wentylacyjne zaopatrzone w mechanizm rekuperacji to doskonały sposób na ograniczenie domowych wydatków, a także zapewnienie sobie stałego źródła świeżego powietrza. Klimatools oferuje kompleksowe usługi z zakresu branży HVAC – w tym dobór, sprzedaż i montaż rekuperatorów w Krakowie oraz pobliskich miejscowościach. Wyróżnia nas niezwykła efektywność działania, a także elastyczność i umiejętność dopasowania się do potrzeb Klienta. Zapraszamy do kontaktu oraz zapoznania się z ofertą.

Zadzwoń teraz!